העברת זה״ב

העברת זה״ב היא מערכת בנקאית הקיימת כבר למעלה משני עשורים והיא מאפשרת העברות כספים וזיכויים בזמן אמת. 

מספר זה״ב הוא השם העברי למספר ה IBAN הבינלאומי, ולמעשה הוא מספר חשבון שניתן לעשות בו שימוש להעברת כספים וזיכויים בזמן אמת. למרות שמערכת זו פועלת במובן מסוים כמערכת סליקה רגילה, הייחודית בהעברת זהב טמונה בזה שפעולת ההעברת מתבצעת מייד והיא סופית. בדרך זו, במידה ותפעילו העברה מסוג זה, פעולת הסליקה תתבצע באופן מיידי בתוך דקות ספורות בלבד, ואת הפעולה תוכלו לראות מיד בחשבון שלכם. 

שני היתרונות המובהקים של העברת זה״ב הם תשלום סופי ומיידי. ההגדרה של תשלום סופי היא שלא ניתן לבטל את העברה. בניגוד להעברה רגילה שמה מציג לכם המעביר אסמכתא על העברה, אותה הוא יכול לבטל מיד לאחר הצגת האסמכתא, בהעברת זה״ב הדבר אינו אפשרי ועם הצגת אישור הההעברה, אתם יכולים להיות בטוחים שהכסף יעבור אליכם. היתרון השני כאמור טמון במיידיות של העסקה. במרבית המקרים תוכלו לראות את הכסף נכנס (או יוצא) לחשבון שלכם תוך מספר דקות.

מה הם השימושים העיקריים להעברת זה״ב?

אחד השימושים הנפוצים להעברה זו היא בעת מכירת רכב או כנגד תשלום בעסקת נדל״ן. טבע הדברים פה הוא שהיקף העסקה הוא גדול ולכן מקבל הכסף רוצה לדעת בוודאות שהוא אכן יקבלו. 

מקרים נוספים הם כאשר יש צורה בהעברה דחופה. ניקח שוב את דוגמת מכירת או קניית רכב. תארו לכם את המצב הבא: אתם רוצים לבצע העברת בעלות בבנק דואר כנגד תשלום לחשבון הבנק, לא הייתם רוצים לדעת בוודאות שהכסף יכנס אליכם לחשבון? 

יש מקרה נוסף להעברת זהב והוא עבור קבלת כסף מחו״ל. לקבלת כסף מחוץ לישראל, לא ניתן פשוט לספק את פרטי חשבון הבנק הרגילים שלכם. במקרה זה, תדרשו לספק קוד IBAN, שזה למעשה מספר הזהב שלכם, המכיל את כל הפרטים הנדרשים לבנק או לגוף אחר בחו״ל על מנת להעביר את הכסף ישר לחשבון הבנק שלכם. 

איך עושים את זה בפועל?

חשוב לציין שאם תרצו לעשות שימוש בהעברה כזו, אין באמת הגבלה בסכום. תוכלו להעביר משקל אחד ועד לתקרת ההעברה של החשבון שלכם (וגם לקבל כמובן).

בשביל הביצוע עצמו תצטרכו את מספר הזהב או ה IBAN שלכם המכיל את פרטי החשבון שלכם, לרבות מספר הסניף והבנק. את המספר הזה ניתן לשלוף בקלות מהאתר או מהאפליצקיה של חשבון הבנק שלכם. ניתן כמובן לפנות גם לבנקאי שלכם. במרבית הבנקים שאנחנו בדקנו, תוכלו לבצע העברת זהב באופן עצמאי, ישר מהאפליקציה של הטלפון שלכם. 

ההעברה עצמה מבוצעת באמצעות מערכת SWIFT – התקן הבין-לאומי המקובל להעברת כספים בטוחה במדינות רבות בעולם, כך שתהיו רגועים שהעברה זו בטוחה ומאובטחת.

כיצד נראה מספר זה״ב IBAN?

מה הם הימים והשעות בהן ניתן לעשות העברת זה״ב?

שעות הפעילות של מערכת זהב ללקוחות הבנקים:
– בימי עסקים רגילים – 07:45-18:30 
– בימי שישי וערבי חג – 07:45-14:00 ​

מתוך האתר של בנק ישראל: https://www.boi.org.il/he/PaymentSystem/ZahavSystem/Pages/Default.aspx

כיצד מבוצעת העברת זה״ב?

העברת זה״ב

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.