העברת מט״ח לחו״ל דרך Wise

בפוסט הזה אדבר על העברת מט״ח לחו״ל דרך Wise.

Wise, שהיא אחת החברות המובילות בעולם בתחום ההעברות הבינלאומיות של כסף. אני אנסה לענות על השאלות הבאות: מה היא Wise? כמה עולה להשתמש בשירותיה? כמה היא אמינה? אילו מטבעות וחשבונות ניתן לעשות בהם שימוש? ואיך היא משווה למתחרים אחרים?

Wise (לשעבר TransferWise) היא חברת טכנולוגיה בריטית שנוסדה בשנת 2011 על ידי שני מייסדי Skype, טאאוו הנריקוס וקריסטו קארמאן. החברה מאפשרת למשתמשים להעביר ולקבל כסף בעשרות מטבעות שונים, באמצעות אפליקצייה או אתר אינטרנט, בעמלות נמוכות ובשערי החלפה שקרובים לאלו שנמצאים בשוק. Wise מבטיחה למשתמשים "העברה שקופה", שאינה מחביאה או מעלה את העלויות בדרך.

אחד החדשנויות של Wise בהעברת מט״ח לחו״ל הוא ה- "Multi-Currency Account", שהוא חשבון בנק אחד שמאפשר למשתמש להחליף, לשלוח ולקבל כסף ב-56 מטבעות שונים. החשבון מתאים במיוחד לאנשים שעובדים, לומדים, מחיים או מנהלים עסק בחו"ל, ורוצים לחסוך בעמלות המרה. בנוסף, Wise מאפשרת למשתמש לבחור את ה- "Wise Card", שהוא כרטיס Mastercard שניתן לעשות בו שימוש ב-200 מדינות, ב-150 מטבעות, בלי לחייב את המשתמש בעמלת DCC (Dynamic Currency Conversion). לצערינו, שירות זה לא פעיל לתושבים בישראל.

העברת מט״ח לחו״ל דרך Wise מאפשרת גם שירות בשם Wise Borderless, המאפשר לפתוח חשבון בנק בינלאומי עם מספר IBAN. החשבון ניתן לשימוש להעברות כספים בין מטבעות, ללא עמלות.

החברה מדווחת ש- 30% מההעברות שלה מתבצעות תוך 1-2 שעות, 50% ב-24 שעות, ו-20% ביותר מ-24 שעות. הזמן הממוצע להעברה תלוי במטבעות המעורבים, בשיטת התשלום, ובחגים וסופי שבוע.

העברת מט״ח לחו״ל דרך Wise – עלויות

העברת מט״ח לחו״ל דרך Wise מאפשרת עמלות נמוכות יחסית להעברת כספים. העמלה נגזרת מפרמטרים שונים, כולל סכום ההעברה, מטבע ההעברה, וזמן ההעברה. לדוגמה, העברה של 1,000 דולר אמריקאי מישראל לבריטניה תעלה 2 דולר ארה"ב, כאשר היחס בין השקל ללירה שטרלינג הוא 1:0.2. העברה של אותה סכמה באותו מטבע, אך עם יחס המרה של 1:0.3, תעלה 3 דולר ארה"ב (נכון ל 27.12.23).

העברת מט״ח לחו״ל דרך Wise – יחסי המרה

Wise משתמשת במערכת פנימית המאפשרת לה להציע יחסי המרה טובים יותר מאשר הבנקים המסורתיים. החברה משתמשת בנתוני שוק בזמן אמת כדי להציע את יחסי ההמרה הטובים ביותר האפשריים.

לדוגמה, ב-27 בדצמבר 2023, Wise הציעה יחסי המרה של 1:0.2 עבור העברת שקלים לליירות שטרלינג. יחסי המרה דומים הציעו גם כמה בנקים ישראלים, אך אחרים הציעו יחסי המרה נמוכים יותר.

לרוב, Wise גובה עמלה קבועה על כל העברה, שנעה בין 0.35% ל-2% מסך הסכום, בהתאם למטבעות. לעיתים, Wise גם מחייבת עמלת המרה, שנעה בין 0.35% ל-1%, אם המשתמש רוצה להחליף את הכסף בחשבונו למטבע אחר.

העברת מט״ח לחו״ל דרך Wise היא לא הדרך היחידה שיש. איך Wise משווה למתחרים אחרים? ישנם שירותים אחרים שמאפשריםסהעברות בינלאומיות של כסף, כמו PayPal, Western Union, MoneyGram, Revolut, Xoom, Skrill, Payoneer, ועוד. השוואה מדויקת בין השירותים אינה פשוטה, מאחר שהעלויות והתנאים של כל אחד מהם משתנים בהתאם למדינות, למטבעות, לסכומים, לשיטות התשלום, ולמהירות ההעברה. באופן כללי, Wise מתיימרת להיות האופציה הזולה ביותר לרוב המשתמשים, אבל יתכנו מקרים שבהם שירות אחר יהיה יותר משתלם או מהיר. לדוגמא, PayPal או Xoom (שהוא בבעלות PayPal) יכולים להיות מתאימים לאנשים שרוצים לשלוח או לקבל כסף באמצעות PayPal. Revolut או Skrill יכולים להיות אלטרנטיבה ל-Wise Card. Western Union או MoneyGram יכולים להיות אפשריות לאנשים שאין להם חשבון בנק.

יתרונות Wise

  • עמלות נמוכות
  • יחסי המרה טובים
  • אמינות גבוהה
  • שירות לקוחות מצוין
  • ממשק משתמש ידידותי
  • תמיכה במגוון מטבעות וחשבונות

חסרונות Wise

  • זמן העברה ארוך יותר מאשר עם חברות מסורתיות
  • ייתכן שיהיה צורך להציג מסמכים נוספים עבור העברות גדולות

Image by Mohamed Hassan from Pixabay

Image by Steve Buissinne from Pixabay

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *